RMC

کلینیک تخصصی بلفاروپلاستی تهران و مشهد

تعداد افراد آنلاین در سایت : 12
انواع عمل بلفاروپلاستی

پتوز چشم چیست و چرا بوجود می‌آید؟ راهکارهای پیشگیری و درمان

یکی از مشکلات مربوط به چشم، پتوز یا افتادگی پلک است. خیلی از افراد پف یا پوست افتاده را با پتوز اشتباه میگیرند ولی اینطور نیست. در واقع پتوز به بسته شدن غیر ارادی چشم بواسطه پلک بالایی گفته می شود. این بسته شدن میتواند جزئی یا کامل باشد و تحت کنترل فرد هم نیست.

باید دقت داشت درمان پتوز در مرکزجراحی پلک تهران RMC انجام نمی شود

 در پتوز خود پلک پایین می آید و این موضوع با افتادگی پلک ناشی از بالا رفتن سن تفاوت دارد. لبه های پلک بالا پایین تر آمده و جلوی چشم و دید را میگیرد. پتوز میتواند در هر دو چشم رخ دهد ولی پتوز یک طرفه عمدتا معمول تر است.بعلاوه این عارضه میتواند در پلک پایینی هم اتفاق بیفتد ولی معمول نیست و اصولا چون میدان دید فرد تحت تاثیر قرار نمیگیرد مهم نیست.

 در این مقاله در صدد هستیم تا در مورد پتوز اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم تا با خود این عارضه، علل و راه های درمان آن را معرفی کنیم. بسیاری از سایت ها بلفاروپلاستی پلک بالا را به عنوان راه حل برای رفع پتوز پیشنهاد می دهند ولی به هیچ وجه این روش پیشنهاد نمیشود. زیرا جراحی پلک در تهران یا مشهد بارها به ما ثابت کرده است پتوز مشکل افتادگی پلک نیست!

پتوز در زمان های متفاوتی میتواند اتفاق بیفتد؛ از جمله:

در بدو تولد

بر اثر بالا رفتن سن

وراثت  

پتوز پلک فوقانی چیست؟

شدت پتوز پلک در افراد مختلف متفاوت است. در برخی از افراد افتادگی پلک زیاد است به طوری که جلوی دید فرد را گرفته و روی مردمک چشم را هم میپوشاند. در برخی دیگر پتوز پلک فوقانی آن قدر شدید نیست.  

اگر بخواهیم توضیح دهیم که افتادگی پلک یا پتوز تا چه حد و به چه شکل فرد را درگیر میکند میتوانیم این طور بگوییم که به طور طبیعی پلک بالایی حدود یک تا یک و نیم میلی متر بالای قسمت رنگی چشم یا عنبیه است. حالا اگر پلک بیشتر از حد نرمال پایین بیاید به معنی این است که چشم ها دچار افتادگی می شوند. این میزان افتادگی و پوشاندن چشم میتواند کم یا زیاد باشد. 

 اگر این پایین آمدن پلک زیاد باشد جلوی مردمک را هم میتواند بگیرد و موجب اختلال در بینایی می شود. پتوز همانطور که در ابتدا گفتیم هم میتواند در بزرگسالان و هم در کودکان رخ دهد. البته نیازی به نگرانی نیست چون افتادگی پلک با جراحی قابل درمان است.

5 علت بروز پتوز در کودکان و بزرگسالان

5 علت بروز پتوز در کودکان و بزرگسالان

  افتادگی پلک یا پتوز چشم در کودکان بسیار اهمیت دارد. اگر این عارضه از زمان تولد وجود داشته باشد به آن پتوز مادرزادی یا افتادگی پلک مادرزادی میگویند. برای تشخیص این عارضه معاینه چشم کودک از سنین پایین ضروری است. البته پتوز میتواند در بزرگسالی هم اتفاق بیفتد.

پتوز مادرزادی در کودکان و بزرگسالان میتواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

 یکی از دلایل آن، به سبب خوب تشکیل نشدن عضله مسئول پلک بالا است که همین امر منجر به افتادگی پلک می شود. اگر این عضله خوب تشکیل نشود کودک به شکل مادرزادی با افتادگی پلک روبرو می شود .

 از جمله دلایل دیگر میتوان به مسائل ژنتیکی و جدا شدن تاندون عضله بالا برنده پلک اشاره کرد که همین موضوع مهم ترین دلیل افتادگی پلک در بزرگسالی نیز هست. 

 یکی دیگر از علت های افتادگی پلک فلج عصب سوم مغزی است. این عصب مسئول عصب دهی عضله بالا برنده چشم است. در این صورت اگر این عصب مشکل پیدا کند سبب افتادگی پلک می شود.

 از دیگر دلایل افتادگی پلک یا پتوز چشم بیماری های عضلانی است. به علاوه انواع بیماری های مغز و اعصاب، اعم از سکته های مغزی و تومورها هم از علل بروز پتوز چشم هستند.

آیا پتوز قابل درمان است؟

درمان پتوز

اگر افتادگی پلک در یکی از چشم ها باشد کاملا مشهود است ولی اگر در هر دو پلک باشد تشخیصش مقداری دشوار است. پزشک با استفاده از ابزارهای دقیق اندازه گیری میزان افتادگی پلک را ارزیابی و مشخص می کند.

اگر پتوز کم باشد بیشتر زیبایی را درگیر میکند اما اگر شدید باشد دید را هم مختل میکند. بهترین راه درمان پتوز چشم، جراحی است. البته اگر امکان جراحی وجود نداشته باشد میتوان از وسایلی همچون عصای بینایی استفاده کرد که روی عینک قرار داده می شود تا شخص بتواند دید داشته باشد.

همانطور که گفتیم بسیاری از افراد ناآگاه و سایت ها جراحی پلک در بهترین مرکز بلفاروپلاستی را یکی از بهترین راه ها برای درمان افرادی که به پتوز مبتلا هستند میدانند ولی اینطور نیست.

اگر پتوز در کودکی اتفاق بیفتد و نسبتا شدید باشد بهتر است برای درمان آن سریع اقدام کرد. لازم به ذکر است که گاهی اوقات همراه افتادگی پلک (پتوز) اختلال های دیگری نظیر اختلال عضلانی و حرکتی چشم و حتی در برخی مواقع تومور پلک یا تومور در سایر نواحی هم میتواند وجود داشته باشد که به همین دلیل نیاز به یک بررسی کامل وجود دارد.  

برای درمان افتادگی پلک و جراحی پلک باید به فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم مراجعه کنید. در یک سری از مراکز درمانی خاص عمل جراحی برای رفع پتوز انجام می شود. 

 گفتیم که اگر افتادگی پلک یا پتوز چشم خفیف باشد جنبه زیبایی دارد ولی باید در نظر داشته باشید که پتوز چشم کودکان در وهله اول برای بهبود میدان دید است و جنبه زیبایی جنبه فرعی درمان است.

 پس از جراحی هم باید مراقبت های بعد از عمل را به دقت انجام دهید. مراقبت های بعد از عمل پتوز به ویژه برای کودکان سخت تر از مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی است.

مهم ترین تفاوت های افتادگی پلک و پتوز را بشناسید

تفاوت های افتادگی پلک و پتوز چیست
  • پتوز معمولا در یک چشم اتفاق می افتد اما افتادگی پلک معمولا هر دو چشم را درگیر میکند.
  • این عارضه در کودکان هم ممکن است ایجاد شود اما افتادگی پلک در سنین بالاتر است.
  • پتوز و افتادگی پلک دلایل متفاوتی دارند که در بالا به آنها اشاره شد. البته میتوانید دلایل بروز افتادگی پلک را که برای حل آن نیاز به بلفاروپلاستی دارد را در مقاله ما در این مورد مطالعه کنید.

آیا راهی برای جلوگیری از پتوز چشم وجود دارد؟

راه های جلوگیری از پتوز چشم

افتادگی پلک با کارهایی مثل استفاده از کرم های دور چشم برای افتادگی پلک قابل جلوگیری است ولی پتوز بر اثر عواملی که گفتیم ایجاد می شود و بهترین روش به ویژه در کودکی از بین بردن آن با روش هایی است که پزشک متخصص تشخیص میدهد.

نکته مهم: پتوز را اصلا به ویژه در کودکان دست کم نگیرید و حتما آن را پیگیری کنید.

کلینیک RMC بهترین در درمان بلفاروپلاستی

کلینیک rmc

اگر مبتلا به افتادگی پلک هستید یا نمیدانید که افتادگی پلک دارید یا پتوز میتوانید به کلینیک تخصصی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک تهران RMC تنها کلینیک تخصصی بلفاروپلاستی در تهران و مشهد است مراجعه گنید. در این کلینیک که با بهترین متخصصان و فوق متخصصان بلفاروپلاستی تهران و مشهد همکاری میکند پتوز یا افتادگی پلک تشخیص داده می شود. در صورت تشخیص نیاز به بلفاروپلاستی  در این کلینیک ما به شما کمک میکنیم تا یکی از بهترین تجربه های خود را در مورد این عمل داشته باشید.

با انتخاب کلینیک RMC ما به شما تضمین میدهیم که نتیجه عمل بلفاروپلاستی شما حداقل تا 10 سال باز نمیگردد.

 اگر میخواهید در مورد شرایط عمل در یکی از بهترین کلینیک های تخصصی بلفاروپلاستی اطلاعات بیشتری کسب کنید فرم زیر را پر کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد آرا: 12

بدون رای! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

Summary
پتوز چشم چیست و چرا بوجود می‌آید؟ راهکارهای پیشگیری و درمان
Article Name
پتوز چشم چیست و چرا بوجود می‌آید؟ راهکارهای پیشگیری و درمان
Description
پتوز یکی از عارضه هایی است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان ممکن است ایجاد شود. یکی از راه های درمان این عارضه بلفاروپلاستی است.
Author
کلینیک RMC
Publisher Name
کلینیک RMC
Publisher Logo

پیام بگذارید

© تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است.

جراحی پلک تخصصی توسط بهترین متخصصان پلک

فرصت ویژه  RMC

جراحی پلک فقط تخصصی توسط بهترین متخصصان پلک

 

جهت گرفتن وقت مشاوره برای
جراحی پلک در مرکز تخصصی پلک RMC

 سرویس رایگان برای مراجعه به مجموعه

 شماره تماس خودتان را وارد کنید

انجمن چشم پزشکی ایران
انجمن جراحان زیبایی و پلاستیک