RMC

کلینیک تخصصی بلفاروپلاستی تهران و مشهد

تعداد افراد آنلاین در سایت : 97
انواع عمل بلفاروپلاستی مراقبت‌های بعد از عمل

پنج عارضه‌ی مهم جراحی پلک بالا | بررسی نظرات عوارض جراحی پلک ۱۴۰۲

«عارضه» یک یا چند آسیب  ناخواسته است که به علت‌های مختلف در حین یک عمل جراحی در اتاق عمل و یا پس از جراحی و در دوره‌ی نقاهت ایجاد می‌شود.

روزانه تعداد زیادی جراحی پلک بالا( بلفاروپلاستی، کانتوپلاستی، پتوز، اپی کانتوپلاستی و …) در سرتاسر ایران و جهان انجام می‌شود. بسیاری از این عمل‌ها کاملا موفق و بدون هیچ عوارضی در پلک بالا به پایان می‌رسد. اما با توجه به درصد خطا و احتمالات، بروز عارضه در پلک بالا را نیز باید مد نظر داشت.

 

 عوارض شایع و نادر در جراحی پلک بالا

 

عوارض جراحی پلک بالا ممکن است یک مورد و یا چند مورد هم‌زمان با هم  باشد. طول مدت ماندگاری عوارض ، از موقتی و قابل درمان  تا دائمی و بدون درمان  متفاوت است.علت ایجاد عارضه در پلک بالا نیز به عوامل مختلف بستگی دارد. عواملی مانند بیماری‌های زمینه‌ای ، مهارت پایین پزشک، خطای انسانی در حین جراحی، عدم رعایت بهداشت، عفونت‌های ویروسی، حساسیت به داروها، رعایت نکردن دستورات پزشک، مصرف کننده نکردن دقیق و به موقع داروها می‌توانند عارضه‌هایی  در پلک پلک بالا به شکل جبران ناپذیر و یا قابل حل ایجاد کنند.

اساسأ وجود هرنوع عارضه‌ی جراحی در پلک بالا، آزاردهنده و مشکل آفرین است و سبب به تاخیر افتادن بهبود، افزایش هزینه‌های درمان، ضعف و ناراحتی‌های روحی می‌شود. پس بهتر است تا حد امکان با رعایت نکات لازم، از ایجاد عارضه‌ی جراحی در پاک بالا پس از عمل‌های جراحی زیبایی  پیشگیری کرد. در صورت تمایل به انجام جراحی زیبایی پلک، قبل از اقدام، به خوبی عوارض جراحی پلک بالا را مطالعه و بررسی کرد و  با در نظر گرفتن شرایط خود، در مورد انجام جراحی  تصمیمی مناسب گرفت.

عوارض شایع و نادر در جراحی‌های پلک بالا به شرح زیر است:

 • عدم تقارن چشم‌ها
 • ورم و کبودی
 • خونریزی
 • باز شدن بخیه‌ها
 • عفونت در محل زخم
 • اصلاح بیش از حد
 • تاری دید یا دوبینی
 • گوشت اضافه در محل بخیه
 • کاهش بینایی
 • آسیب به عصب چشم
 • بسته نشدن کامل چشم
 • ایجاد چروک‌های نامتناسب روی پلک
 • بدشکلی چشم
 • هماتوم
 • خشکی و سوزش چشم
 • ماندن اسکار زخم

لازم به ذکر است که  احتمال وقوع بعضی از این عوارض و آسیب‌های پلک بالا بسیار کم و نزدیک به صفر است. عوارض جراحی پلک بالا در همه‌ی افراد دیده نمی‌شود.

 

پنج عارضه‌ی مهم جراحی پلک بالا

 

طی جراحی‌های زیبایی پلک، معمولا عمده‌ی تغییرات روی پلک بالا انجام می‌شود.به همین خاطر عوارض هم برای پلک بالا اتفاق می‌افتد. پنج مورد از مهمترین و شایع ترین عوارض جراحی پلک بالا را با هم بررسی می‌کنیم:

 

عدم تقارن چشم‌ها

عدم تقارن چشم‌ها به معنی ناهماهنگی و قرینه نبودن دو پلک بعد از پایان جراحی پلک بالا است. این مشکل که باعث خراب شدن نتیجه‌ی عمل می‌شود، بسیار آزاردهنده است و فرد را از اقدام خود پشیمان می‌کند.

علت :

تورم و التهاب در بافت‌های اطراف چشم باعث می‌شود چشم ها نامتقارن به نظر برسند. همچنین بی دقتی و اشتباه پزشک در طی عمل باعث عدم تقارن خواهد شد. ممکن است  یک پلک بیشتر کشیده شده باشد یا پوست و چربی که از یک سمت برداشته شده اندکی بیشتر از سمت دیگر بوده است. در موارد شدیدتر آسیب به عضله‌ی بالابرنده‌ی پلک و اعصاب چشم ، موجب افتادگی در یک سمت و به هم خوردن قرینگی چشم‌ها می‌شود.

درمان:

تزریق بوتاکس: احتمالا پزشک حاذق بتواند با تزریق بوتاکس به چشم‌ها کمی فرم آن را اصلاح کند و این عارضه‌ی جراحی پلک بالا را کاهش دهد.

ماساژ: ماساژ صحیح چشم و پلک و ابرو می‌تواند تا حدی وضعیت ظاهر چشم هارا بهبود ببخشد.

گذشت زمان: گاهی بیمار عجله می‌کند و خیلی زود توقع دارد چشم‌ها بهترین فرم را پیدا کنند در حالی که افراد زیادی بلافاصله بعد از عمل کمی حالت غیرعادی و عدم قرینگی در چشم ها را تجربه می‌کنند و پس از گذشت دوره‌ی نقاهت، کاملا طبیعی خواهند شد.

جراحی مجدد: اگر عدم قرینگی چشم ها با گذشت دو ماه از جراحی پلک رفع نشود، واضح و شدید و باشد و موجب مشکلات دیگر در ظاهر و روحیه‌‌ی فرد بشود، تنها راه حل این عارضه‌ی جراحی پلک بالا، انجام جراحی مجدد پلک و اصلاح پلک است.

 

باز ماندن چشم ها موقع خواب یا اصلاح بیش از حد

بیشتر مواقع بعد از جراحی‌های زیبایی پلک، تا حدود سه هفته پس از عمل، اختلال در پلک زنی مشاهده می‌شود که جزو عوارض جراحی پلک بالا است و به مرور زمان برطرف خواهد شد. این اختلال شامل ناتوانی در بازکردن کامل چشمها و بسته نشدن یک چشم یا هر دو چشم است.

علت: معمولا تورم در چشم ، شایع‌ترین دلیل اختلال در پلک زنی است. همچنین برداشتن زیاد  پوست اضافه پلک یا اصلاح بیش از حد ، کشیدگی زیادی در پلک بالا ایجاد می‌کند و پلک به درستی بسته نمی‌شود. این عارضه‌ی پس از جراحی در پلک بالا به خودی خود آزاردهنده نیست اما به دلیل حفاظت فیزیکی از چشم، باید تا زمان بهبود از قطره‌های نرم کننده و ضد خشکی چشم استفاده کرد.

درمان: معمولا این عارضه‌ی جراحی پلک بالا با گذشت زمان و کاهش تورم و کشیدن بخیه‌ها کاملا بهبود می‌یابد. استفاده از کمپرس یخ هم در کم شدن تورم و بسته شدن چشم تاثیرگذار است. در صورتی که پس از گذشت شش هفته از عمل باز هم چشم‌ها بسته نشود با مشورت پزشک، ماساژ پلک را (برای کمک به افزایش ارتجاع پوست) آغاز کنید. هنگام رخ دان این  آسیب در پلک بالا در موارد شدید و با تشخیص پزشک متخصص، پیوند پوست انجام می‌شود.

 

محو نشدن اثر بخیه

بخیه‌ی جراحی‌های زیبایی چشم، باید خیلی ظریف و تمیز انجام شود. بهترین گزینه در جراحی‌های پلک بالا، بخیه‌ی زیبایی است. با این حال به دلیل حساسیت پلک، افراد زیادی از ماندن جای بخیه، تغییر رنگ محل بخیه، جوش زدن( جوش های سر سفید) روی زخم و گوشت اضافه در محل بخیه شکایت می‌کنند. در بعضی افراد محل بخیه‌ها به شکل خطی قرمز به مدت طولانی  باقی می‌ماند. در عده‌ای از بیماران  این محل به رنگ سفید در می‌آید. گاهی رد بخیه‌ها برجسته یا فرو رفته می‌شود یا گوشت اضافه رشد می‌کند که همگی نامطلوب است و جزو عوارض جراحی پلک بالا قرار می‌گیرد.

علت:

 1. برش زدن در محل نامناسب
 2. بخیه زدن نادرست و بی دقت
 3. خاراندن و دستکاری جای بخیه
 4. ژنتیک بدن و نوع پوست
 5. عفونت‌ها
 6. استفاده نکردن از پماد‌های ترمیم کننده یا استفاده از ترمیم کننده‌های نامناسب و ارزان قیمت

 

درمان:

تا بهبود کامل زخم‌ها صبور باشید. از ترمیم کننده‌های معتبر استفاده کنید. تا حد امکان با زخم‌ها در معرض نور آفتاب قرار نگیرید. تا زمان تازه بودن زخم‌ها، بهداشت آنها را رعایت کنید و از دستکاری یا خاراندن بخیه‌ها خودداری کنید. لیزر، لایه برداری، پلاسما تراپی هم می‌تواند، در کمرنگ شدن اسکار زخم پلک موثر باشد و به این ترتیب این عارضه جراحی در پلک بالا درمان می‌شود.

 

ورم و کبودی

ورم و کبودی از عوارض شایع بعد از جراح های زیبایی روی پلک بالا هستند. این عارضه اگر چه احساس بدی در فرد به وجود می‌آورد اما خطری ندارد و معمولا به مرور زمان و رعایت چند نکته‌ی ساده رفع خواهد شد. با این حال در همه‌ی افراد پس از جراحی پلک بالا، تورم و خونمردگی و کبودی دیده نمی‌شود و با توجه به ژنتیک و نوع پوست، واکنش بدن متفاوت است.

 

علت: مهمترین علت کبودی بعد از جراحی پلک، پارگی عروق و مویرگ‌های بسیار ظریف  در اثر ضربات دست جراح و برخورد تجهیزات جراحی( هوک، قیچی، سوزنگیر و …) است.  خونریزی این مویرگ‌ها زیر پوست جمع شده و ایجاد کبودی می‌کند.

علت ورم نیز آسیب در طی جراحی و تجمع مایع لنفاوی است. تورم در اثر التهاب در محل جراحی هم به وجود می‌آید و نوعی پاسخ طبیعی بدن به جراحی است.

درمان: استفاده از کیسه‌ی یخ، چرب کردن محل ورم با پماد‌های مخصوص، مصرف داروهای ضدالتهاب و ویتامین سی در بهبود این عارضه‌ی جراحی پلک بالا یعنی  ورم و کبودی نتیجه‌ی خوبی می‌دهد.

 

تاری دید و آبریزش چشم

یکی از عوارض جراحی‌‌های پلک بالا ، خروج اشک از چشمهاست. نوع شدید این یک عارضه‌ی پس از جراحی پلک بالاست و نوع شدید آن « آبریزش از چشم» نام دارد. با سوزش و احساس خستگی در چشم‌ها همراه است. در بعضی مواقع، در بینایی فرد نیز کمی اختلال ایجاد می‌شود.  بیمار پس از جراحی از دو بینی یا تاری دید گلایه می‌کند که جزء عوارض طبیعی بعد از عمل پلک بالا  است.

علت: یکی از علل  آبریزش از چشم، خشکی چشم است که به خاطر باز‌ماندن چشم‌ها و اختلال در پلک زدن ایجاد می‌شود.

دو بینی یا تاری دید هم می‌تواند به خاطر:

 • آسیب یا فشار روی عصب بینایی
 • خشکی شدید چشم
 • فشار زیاد روی چشم به خاطر تورم
 • تغییر موقعیت پلک در جراحی

درمان: استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی، استفاده از بخور سرد در منزل، استراحت کافی و قرار نگرفتن در معرض آفتاب، مصرف داروهای ضد التهاب و گذشت زمان این عارضه‌ی پس از جراحی پلک بالا را بهبود می‌بخشد.

 

 

 بررسی نظرات نی‌نی سایت در مورد عوارض جراحی پلک بالا

 

ستاره: سه ماهه بلفاروپلاستی انجام دادم و متاسفانه عوارضش دامنم رو گرفته. فاصله‌ی چشم و ابروم کم شده و چشمام گود و فرورفته شده  و قرینه هم نیست.

رویا: خاله‌ی من پلکاش افتادگی داشت و عمل کرد . خیلی عالی شده و خیلی ام راضیه.

یکتا: من زیر ابروهام پف داشتم و برام آزار دهنده بود . جراحی پلک انجام دادم. الان خیلی راضی ام ولی چند نفری بهم گفتم چشمات کوچیک شدن

فرینا: بچه‌ها به نظرم یک سال طول می‌کشه، تا عمل‌های پلک قشنگ جا بیفته  توی چهره . پس عجله نکنید و یکم صبور باشید.

آفتاب: سه ماهه جراحی کردم هنوز رد بخیه ام قرمزه و مشخصه خیلی رو اعصابمه.وگرنه بقیه چیزارو راضیم.

صدف: من سالهاست که عمل کردم. اولش شبا چشمام ، باز بود ولی بعد از گذشت زمان درست شد. ولی چشمام از قبل عمل کلا قرینه نبود و  هنوزم بعد عمل قرینه نیست.

بانو: منم انجام دادم و متاسفانه پلک‌هام خیلی کوتاه و کج شده و چشمام گود شده. من پشیمونم .

فاطمه: من یک‌ساله عمل کردم.اوایل چشمام موقع خواب درست بسته نمی‌شد اما الان کاملا خوب شدم نتیجه هم عالی و بی نقص شده و خیلی راضی ام.

ربابه: من پنجاه سالمه. یک‌سال‌ و نیمه بلفاروپلاستی پلک بالا انجام دادم. رد عمل اصلا نمونده. خیلی راضی ام خیلی تغییر کردم.چشمام پف زیادی داشت و اصلا باز نمی‌شد از سنگینی.

معصومه: من هم دوساله عمل کردم. اولش چشمام انگار همیشه خسته بود و خواب آلود به نظر می‌رسیدم ولی با گذشت زمان اوکی شد. اصلا جاش هم نمونده  ولی راستش نتیجه‌ی خاصی نداشت و هیچ تغییری نکردم‌.

ملیحه: من حدود ۴۵ سالگی  جراحی پلک بالا رو انجام دادم. رد بخیه تا مدت طولانی مونده بود و یه خط بنفش رنگ بود. خیلی بدم می اومد. بعد از گذشت یک سال رنگ اون خط عوض شد و سفید و کمرنگ شد. در مجموع راضی ام و پف پشت چشمم حذف شد.

 

تیام: خانوما من فکر می‌کنم که دکتر خوب خیلی مهمه. چون خواهرم و دختر عمه ام جراحی پلک انجام دادن. خواهرم عالی شد و خیلی راضیه ولی دختر عمه ام  چشماش حالت بدی پیدا کرده و یه جوریه.

آسمان: یه نکته‌ی مهم اینجا هست که کسی بهش توجه نمی‌کنه. این که تناسب نوع عمل با مشکل شما خیلی مهمه . یعنی اصلا کل نتیجه به همین یه مورد بستگی داره.  شما اول باید مشکل اصلی چشمتون رو پیدا کنید. بیشتر جوون ها مشکل شون افتادگی ابروهاست که این رو با افتادگی چشم اشتباه می‌گیرن و بلفاروپلاستی انجام میدن و ناراضی ان. اینا از اول باید لیفت ابرو و لیفت شقیقه انجام بدن. بلفارو برای سنین بالا و افرادی که فاصله‌ی چشم ابروشون زیاد هستش و پف و پوست اضافه در پلک بالا دارن گزینه‌‌ی خوبیه.

 

الهه: قبل از عمل جراحی پلک، خیلی خیلی راجع به پزشک و نوع کارش تحقیق کنید. پرس و جو کنید برید نمونه کارهاشو حضوری ببینید. بلفاروپلاستی راه برگشت نداره. اگه عمل اشتباه انجام بشه و عوارضش دامنتون رو بگیره دیگه نمی‌تونید دوباره جراحی کنید چون که اولا هیچ دکتری حاضر نیست خرابکاری دکتر دیگه رو جمع کنه، ثانیا پلک شما بعد عمل اول فاقد چربی و پوست اضافه میشه و کشش یک عمل دیگه رو نداره.

مینا: نوع بخیه در جراحی‌های زیبایی خیلی اهمیت داره. حتما دکتری رو انتخاب کنید که بخیه‌ی زیبایی بزنه. بخیه‌ی زیبایی جاش نمیمونه و مشخص نیست. ولی بخیه‌ی معمولی می‌تونه کل نتیجه‌ی عمل رو خراب کنه

آرامش: خشکی چشم و بسته نشدن چشم‌ها و خستگی چشمها و ضعف بدنی از عوارض هفته‌ی اول بعد عملم بود. هفته‌‌ی دوم ورم و کبودی زیادی داشتم. نمی‌تونستم به لپتاپ و گوشی خیره بشم.از هفته‌ی سوم چشام بسته شد و همه چیز بهتر شد ولی رد بخیه ام خیلی مشخصه. دکتر خوب و مراقبت بعد عمل خیلی مهمه.

تابان: من تجربه‌ای که سر عمل بلفاروپلاستی پلک بالایی کسب کردم اینه که هرچی بخیه رو دیرتر بکشی بهتره و جاش کمتر می‌مونه و همچنین پماد آلفا که موقع سوختگی بدن می‌زنیم، برای ترمیم محل بخیه خیلی عالیه.

روشنک: ده روزه جراحی پلک بالا انجام دادم چشمام تا به تاس و خیلی گریه می‌کنم. ناراحت و پشیمونم. میترسم خوب نشه. هرچند میگن همین گریه کردن و استرس هم خیلی بده و تقاهت رو طولانی می‌کنه و گریه کردن به چشم و پلک فشار زیادی وارد می‌کنه.

 

جمع بندی

عمل‌های زیبایی چشم، انواع مختلفی هستند و هدف اول از انجام جراحی، زیبایی و تقارن و اصلاح عیوب ظاهری است. اما هر عمل در کنار مزایای خود دارای عوارضی هست که باید از قبل نسبت به آنها آگاه بود.

پنج عارضه مهم بعد از جراحی‌های زیبایی چشم : عدم تقارن چشم‌ها، اصلاح بیش از حد (باز ماندن چشم ها موقع خواب)، ماندن جای بخیه، ورم و کبودی، تاری دید و آبریزش چشم  هستند.

علت و درمان این پنج عارضه‌ی پس از جراحی پلک بالا را در مقاله به طور کامل بررسی کردیم.

نظرات نی نی سایت و سایر افرادی که عمل پلک انجام داده‌اند را نیز ذکر کردیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 21

بدون رای! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.


پیام بگذارید

© تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است.

جراحی پلک تخصصی توسط بهترین متخصصان پلک

فرصت ویژه  RMC

جراحی پلک فقط تخصصی توسط بهترین متخصصان پلک

 

جهت گرفتن وقت مشاوره برای
جراحی پلک در مرکز تخصصی پلک RMC

 سرویس رایگان برای مراجعه به مجموعه

 شماره تماس خودتان را وارد کنید

انجمن چشم پزشکی ایران
انجمن جراحان زیبایی و پلاستیک