RMC

کلینیک تخصصی بلفاروپلاستی تهران و مشهد

تعداد افراد آنلاین در سایت : 70
لیفت پیشانی

لیفت پیشانی چیست؟ روش‌های کامل آن در 1402 و لیفت آندوسکوپی

اگر دغدغه‌ی چین‌و‌چروک پیشانی خود را دارید یا می‌خواهید صورت‌اتان جوان‌تر وکشیده‌تر به‌نظر برسد، شاید از لیفت پیشانی یا لیفت آندوسکوپی پیشانی، شنیده باشید. لیفت پیشانی، یک روش جراحی برای اصلاح افتادگی پوست پیشانی، ابرو‌ها و پلک‌های بالایی است. همچنین، این لیفت، ممکن است ظاهر چین‌و‌چروک‌های پیشانی و بین چشم‌ها را بهبود بخشد. لیفت پیشانی معمولاً، برای افراد 40 تا 60 ساله انجام می‌شود تا اثرات مشهود پیری را کاهش دهد. اگر در سن جوان‌تری این عمل انجام شود، عموماً برای افرادی است که ابرو‌های‌اشان، مادرزادی به‌گونه‌ای است که شکل غمگین به صورت‌اشان می‌دهد و یا این‌که، ابرو‌های‌اشان آن‌قدر پایین است که مزاحم میدان دید بالایی آن‌ها می‌شود. اگر از این موارد، یک یا چند مورد را دارا هستید، کاندید خوبی برای لیفت پیشانی خواهید بود. البته، اگر دارای افتادگی ابرو، چروک‌های افقی پیشانی، بافتی که در قسمت بیرونی پلک‌ها آویزان است، بینی ناکارآمد و چروک‌های عمیق بین چشم‌ها نیز هستید، لیفت پیشانی روش بازسازی خوبی برای شما خواهد بود. لیفت آندوسکوپی، برای ابرو‌ها و پیشانی انجام می‌شود. لیفت آندوسکوپی پیشانی و ابرو، برای بالا بردن موقعیت ابرو‌ها و پیشانی استفاده می‌شود. لیفت ابرو یا لیفت پیشانی، مفهوم جدیدی نیست، اما استفاده از تکنیک‌های آندوسکوپی در این روش اخیراً مطرح شده است. در این مقاله، سعی داریم تا شما را با بحث لیفت پیشانی و روش‌های کامل آن در سال 1402، آشنا کنیم و سپس، گذری به لیفت آندوسکوپی ابرو و پیشانی، بزنیم.

لیفت پیشانی چیست؟

شاید در ابتدا، سوال پیش بیاید که لیفت پیشانی دقیقاً چیست؟ و روش‌های کامل آن در سال 1402 کدام‌اند؟ لیفت پیشانی، ماهیچه‌ها و پوستی را که باعث ایجاد علائم پیری مانند افتادگی ابروها، پلک‌ها، شیارهای پیشانی و خطوط اخم می‌شود، برداشته یا تغییر می‌دهد. این جراحی، ممکن است به تنهایی یا با سایر روش‌ها مانند لیفت صورت، جراحی پلک یا تغییر شکل بینی انجام شود. این جراحی را می‌توان در مطب جراح، مرکز جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام داد. معمولاً این عمل لیفت پیشانی، به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به یک شب بستری، انجام می‌شود. شما بیدار خواهید بود، اما بی حسی موضعی به شما داده می‌شود تا دردی احساس نکنید. همچنین، ممکن است برای آرامش یافتن، به شما دارو دهند. مواردی هم وجود دارد که به بیمار، مدل بیهوشی جنرال، داده می‌شود. در طول این عمل، مقداری احساس کشش پوست پیشانی و احتمالاً، کمی احساس ناراحتی خواهید کرد. در حین جراحی:

 • بخش هایی از موهای شما، دور از ناحیه جراحی نگه داشته می‌شوند. موهای درست در جلوی خط برش، ممکن است نیاز به کوتاه‌کردن داشته باشند، اما مناطق بزرگی از مو تراشیده نمی‌شوند.
 • جراح، یک برش جراحی (برش) در سطح گوش شما ایجاد می‌کند. برشی که زده می‌شود، به گونه‌ای است که در کنار خط مو خواهد بود. این کار، باعث نمایش کوچک پیشانی می‌شود.
 • اگر طاسی دارید یا طاس هستید، جراح ممکن است از بریدگی در وسط پوست سر استفاده کند تا جای زخم، قابل دیدن نباشد.
 • بعضی از جراح‌ها از چند مدل برش بسیار کوچک شروع می‌کنند و عمل جراحی خود را با آندوسکوپ (یک مدل ابزار پزشکی است که قطر کمی داشته، طویل است و دوربینی در ته آن، بسته شده است) انجام می‌دهند. ممکن است از ایمپلنت‌های قابل حل، برای نگه داشتن پوست لیفت شده در جای خود استفاده شود.
 • پس از برداشتن بافت، پوست و ماهیچه‌ی اضافی، جراح برش را با بخیه یا منگنه می بندد. قبل از استفاده از پانسمان، موها و صورت شما شسته می شوند تا پوست سرتان تحریک نشود.

 

یک کاندید خوب برای لیفت پیشانی، دارای یک یا چند مورد از موارد زیر است:

 • چروک‌های عمیق بین چشم‌ها
 • چروک های افقی روی پیشانی
 • افتادگی ابروها
 • بافتی که در قسمت بیرونی پلک‌ها آویزان است
 • مشکل در دیدن به دلیل بافت آویزان

خطرات جراحی لیفت پیشانی عبارت‌اند از:

 • یک پاکت خون در زیر پوست (هماتوم) که ممکن است نیاز به تخلیه با جراحی داشته باشد.
 • آسیب رسانی به عضلات کنترل کننده صورت در یک سری از مواقع. (این معمولاً موقتی است، اما ممکن است دائمی باشد.)
 • زخم‌هایی که درست، خوب نمی‌شوند.
 • دردی که از بین نمی‌رود.
 • بی‌حسی یا سایر تغییرات در حس پوست.

جراحی لیفت پیشانی در تهرانگاهی اوقات، لیفت پیشانی، بالابردن ابروها یا چروک‌شدن پیشانی را در یک یا هر دو طرف، سخت می کند. اگر این موضوع اتفاق بیافتد، ممکن است برای صاف کردن هر دو طرف، به جراحی بیشتری نیاز داشته باشید. اگر قبلاً برای لیفت پلک بالایی خود، جراحی پلاستیک انجام داده‌اید، لیفت پیشانی ممکن است توصیه نشود زیرا می‌تواند بر توانایی شما در بستن پلک، تأثیر بگذارد. در اکثر افراد، برش برای لیفت پیشانی زیر خط مو است. اگر خط موی شما بالا رفته یا در حال عقب رفتن است، ممکن است جای زخم نازکی را بعد از جراحی، ببینید. شما، بهتر است برای این‌که پیشانی‌اتان تا حدودی معلوم نباشد، استایل موهای خود را مناسب با این موضوع، تغییر دهید.

اگر در لیفت پیشانی، پوست پیشانی بیش از حد، کشیده شود یا تورم زیادی وجود داشته باشد، ممکن است یک جای زخم بزرگ ایجاد شود. در برخی موارد، ریزش مو ممکن است در امتداد لبه‌های جای زخم رخ دهد. این را می توان با برداشتن بافت جای زخم یا نواحی ریزش مو، با جراحی درمان کرد تا جای زخم جدید ایجاد شود. ریزش موهای شما به‌صورت دائمی، بعد از انجام جراحی لیفت، به‌ندرت اتفاق خواهد افتاد.

 

قبل از جراحی لیفت پیشانی، با شما به عنوان یک بیمار، مشاوره انجام می‌شود. این مشاوره، شامل شرح حال، معاینه فیزیکی و ارزیابی روانشناختی است. ممکن است نیاز به یک همراه در طول جراحی، داشته باشید. با خیال راحت سوال بپرسید و مطمئن باشید که پاسخ سوالات خود را متوجه شده‌اید. شما باید آمادگی‌های قبل از عمل، خود روش و مراقبت‌های بعد از جراحی را کاملاً درک کنید.

بعد از عمل، برای جلوگیری از خونریزی و تورم، ناحیه مورد نظر با یک پد استریل و یک باند الاستیک پیچیده می شود. در محل جراحی احساس بی‌حسی و ناراحتی موقتی خواهید داشت که می‌توانید با دارو آن را کنترل کنید. با رشد مجدد اعصاب، بی‌حسی پیشانی و پوست سر، با خارش یا سوزن سوزن شدن جایگزین می‌شود. ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا این احساسات به طور کامل ازبین بروند. یکی دو روز بعد از عمل، بانداژها را از صورت‌اتان، برمی‌دارند. طی 10 تا 14 روز، بخیه‌ها یا گیره‌ها در دو مرحله برداشته می‌شوند.

اکثر مردم از نتایج لیفت پیشانی راضی هستند. آن‌ها به جوانی بیشتری در ظاهر خود، دست یافته‌اند. این روش، پیری را برای سال‌ها کاهش می‌دهد. حتی اگر در سال‌های بعد، عمل جراحی را تکرار نکنید، احتمالاً بهتر از زمانی که هرگز پیشانی را لیفت نکرده‌اید، ظاهر خواهید شد.

خطرات لیفت پیشانی

روش های لیفت پیشانی

لیفت پیشانی در سال 1402، به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. روش‌های کامل سال 1402 برای این لیفت، موارد زیر می‌باشند:

 • لیفت آندوسکوپی پیشانی
 • لیفت پیشانی باز
 • لیفت برش محدود
 • لیفت تمپورال
 • لیفت پیشانی اندوتاین

لیفت آندوسکوپی پیشانی:

لیفت پیشانی بدون جای زخم، به لطف جراحی آندوسکوپی وجود دارد. این شامل انجام لیفت پیشانی تحت بیهوشی عمومی بدون “باز شدن” کامل است. این اغلب آسیب‌های ناشی از عمل را به حداقل می‌رساند و مهم‌تر از همه، زخم‌های روی پوست پیشانی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

لیفت پیشانی باز:

لیفت کلاسیک که “لیفت کرونال” نامیده می‌شود، شامل یک برش مداوم از گوش تا گوش در بالای سر است. اگر موهای شما بلندتر است و مانع از انجام این عمل می‌شود، ممکن است مجبور شوید آن‌ها را کوتاه کنید. اگر موهای شما کوتاه‌تر است، ممکن است بخواهید آن‌ها را بلند کنید تا جای زخم‌ها را بپوشانید.

لیفت با برش محدود:

این یک لیفت صورت کم‌تر تهاجمی است و برای همه‌ی بیماران به جز بیمارانی که به شدت چین و چروک دارند، قابل استفاده است. این روش، طبیعی‌ترین لیفت صورت است که با برش‌هایی است که به سرعت نامرئی می‌شوند.

لیفت تمپورال یا لیفت شقیقه:

لیفت شقیقه یا تمپورال، برای بلند کردن خط ابرو به حالت جوان‌تر، انجام می‌شود. این روش ابروهای سنگین و پایین‌افتاده و افتادگی پلک بالایی را که ممکن است ظاهری خسته را به بیماران بدهد، برطرف می‌کند.

لیفت پیشانی اندوتاین:

این یک روش جراحی است که برش‌های کوچکی در قسمت داخلی مو ایجاد می‌کند تا اندوتاین وارد شود؛ افتادگی چشم‌ها، ابروها، چین‌وچروک بین چشم‌ها و چین‌های پیشانی را به یک‌باره بالا می‌برد. از آن‌جایی که لیفت پیشانی اندوتاین، بافت کشیده پوست شما را به سمت بالا می‌کشد، نه‌تنها چین‌وچروک‌ها را از بین می‌برد، بلکه پوست شما را ظاهری جوان و روشن می‌بخشد.

حال، به بخش آندوسکوپی پیشانی و ابرو می‌رسیم. در طول چهاردهه‌ی گذشته، تخصص‌های جراحی بیشتری از فناوری فیبرنوری و آندوسکوپی استفاده کرده‌اند. آندوسکوپ‌ها از دهه‌ی 1970 به‌طور گسترده توسط متخصصان زنان برای اقدامات تشخیصی و درمانی مورد استفاده قرار گرفتند. با بهبود ابزار دقیق، روش‌های درمانی کم‌تر تهاجمی به‌طور گسترده پذیرفته شدند. روش‌های آندوسکوپی در سال 1986 وارد جراحی عمومی شدند و تا سال 1990 استاندارد شدند. در اوایل دهه 1990، اولین روش‌های لیفت ابرو با آندوسکوپی شرح داده شد. پس از آن، آندوسکوپ در جراحی پلاستیک میانی و پایین صورت، سینه، شکم، دست (در جراحی تونل کارپال) و تنه قرار گرفت. ظهور رویکرد آندوسکوپی برای صورت و به‌ویژه ابرو، تا حد زیادی به دلیل توانایی ایجاد یک حفره‌ی نوری کافی، ایجاد شد.

لیفت آندوسکوپی ابرو با هدف ایجاد ظاهری جوان‌تر و آرام‌تر به قسمت بالایی صورت انجام می‌شود. پایین آمدن ابروها نقش اساسی در پیری صورت دارند. در طول فرآیند پیری، ابرو به حالت پتوتیک در می‌آید که ممکن است باعث پوشاندن پلک فوقانی جانبی شود. علاوه بر این، بیمارانی که این علائم مشخصه پیری را دارند، با وجود استراحت خوب و خلق‌و‌خوی خوب، اغلب توسط دیگران به عنوان آدمی خسته یا عصبانی به نظر می‌رسند. در حال حاضر، چندین روش جراحی به خوبی توصیف شده برای بهبود زیبایی ابرو وجود دارد که از رویکردهای باز سنتی گرفته تا تکنیک‌های آندوسکوپی جدیدتر را شامل می‌شوند. درحالی‌که، هر روش دارای مزایا و محدودیت‌هایی است، هنوز شواهد روشنی وجود ندارد که نشان دهد کدام نوع جراحی لیفت ابرو برتر است و کدام را انتخاب کنیم. لیفت آندوسکوپی ابرو برای اولین بار توسط نیکانور ایس در سال 1994 در ادبیات توضیح داده شد و از آن زمان، هم از نظر تکنیک و هم از نظر محبوبیت، جایگاه بالایی دارد. امروزه بیش از نیمی از روش‌های جوان‌سازی ابرو به روش آندوسکوپی انجام می‌شود که احتمالاً، نشان‌دهنده‌ی کشش فعلی مردم به سمت جراحی‌های زیبایی کم‌تهاجمی است. بنابراین، جراح زیبایی مدرن باید لیفت ابرو یا پیشانی با آندوسکوپی را کاملاً درک کند؛ تکنیکی که برای ایجاد ترمیم قابل اعتماد و ماندگار ابرو، استفاده می‌شود.

این روش لیفت آندوسکوپی، با کمک یک ابزار تخصصی به نام آندوسکوپ انجام می شود. آندوسکوپ، سیستمی از دوربین‌ها است که به تجسم بهتر از طریق ایجاد کمترین برش‌ها کمک می‌کند. این به شما کمک می‌کند تا ظاهری محکم‌تر به ناحیه پیشانی که ممکن است در نتیجه روند طبیعی پیری یا کاهش وزن ناگهانی به هر دلیلی از بین رفته است، به‌دست آورید. اگر افتادگی پوست در یک سوم فوقانی صورت شما بر ظاهر شما تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد مشکلات مربوط به خودانگاره یا شل‌شدن پوست پلک بالایی به دلیل افتادگی ابروهای شما می‌شود، بدانید که کاندیدای ایده‌آل برای جراحی هستید.

جمع بندی برای لیفت پیشانی

در پایان باید گفت؛  لیفت پیشانی یک روش جراحی است که ابروهای شما را به موقعیت ایده‌آل می‌رساند تا به جوان‌سازی قسمت بالایی و هارمونی کلی صورت برسید. لیفت پیشانی، ظاهری زیباتر، جوان‌تر و هوشیارتر ایجاد می‌کند. روش‌های مختلفی برای لیفت پیشانی برای جراح پلاستیک شما وجود دارد. از روش‌های کامل لیفت پیشانی در سال 1402 به لیفت آندوسکوپی پیشانی، لیفت پیشانی باز، لیفت برش محدود، لیفت تمپورال و لیفت پیشانی اندوتاین، اشاره کرد. از مزایای لیفت آندوسکوپی، سفت کردن ناحیه ابرو، ایجاد ظاهری سفت و طبیعی به پیشانی، کمک به کاهش چین‌وچروک پیشانی شما و نتایج طولانی مدت است. در این روش، جای زخم پس از عمل، قابل مشاهده نیست زیرا در ناحیه پوست سر ایجاد می‌شود. این روش، به خلاص شدن از شر خطوط اخم ایجاد شده در نتیجه‌ی افزایش سن یا استرس کمک می‌کند. لیفت ابرو و پیشانی به روش اندوسکوپی، یک روش کم‌تهاجمی برای بازگرداندن درخشندگی یک سوم فوقانی صورت شما با برداشتن پوست و بافت‌های اضافی اطراف پیشانی است. همچنین، شامل جابجایی عضلات و بافت‌های زیرین در آن ناحیه است. ما امیدواریم که مطالب گفته‌شده در این مقاله، برای شما مفید واقع شده باشند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد آرا: 41

بدون رای! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.


پیام بگذارید

© تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است.

جراحی پلک تخصصی توسط بهترین متخصصان پلک

فرصت ویژه  RMC

جراحی پلک فقط تخصصی توسط بهترین متخصصان پلک

 

جهت گرفتن وقت مشاوره برای
جراحی پلک در مرکز تخصصی پلک RMC

 سرویس رایگان برای مراجعه به مجموعه

 شماره تماس خودتان را وارد کنید

انجمن چشم پزشکی ایران
انجمن جراحان زیبایی و پلاستیک